Ako pripraviť sushi: krok za krokom

Ako pripraviť sushi: krok za krokom
Zaujímavosti

Ako pripraviť sushi? Sushi je tradičné japonské jedlo, ktoré získalo popularitu po celom svete. Jeho základnou zložkou je ryža dochutená octom, ktorá sa kombinuje s rôznymi druhmi morských plodov, zeleniny a iných prísad. Ak sa chcete pokúsiť pripraviť sushi doma, nasledujte tento krok za krokom návod.

Potrebné suroviny:

  • Sushi ryža (japonská krátka zrnitá ryža)
  • Rybacie filety (losos, tuniak, krevety) alebo iné morské plody (krabie mäso, mäkkýše)
  • Nori (sušené morské riasy)
  • Zelenina (uhorky, avokádo, mrkva)
  • Sojová omáčka
  • Wasabi (horčica z japonskej horčice)
  • Kyslá nálievka (na ponorenie prstov a noža pri krájaní ryby)
  • Bambusový valec na zvíjanie sushi (makisu)
  • Octový roztok (octová zmes na dochutenie ryže)
  • Príslušenstvo na krájanie a manipuláciu

Ako pripraviť sushi – postup:

Príprava ryže:
Dobre si pretrite ryžu vo vode, kým nebude voda čírejšia. Potom varíme podľa pokynov na obale. Po uvarení ryžu necháme 15 minút odstáť, aby sa všetky kvapôčky absorbovali.


Dochutenie ryže:
Na dochutenie ryže potrebujeme octový roztok. Mixujeme ocot, cukor a soľ. Tento roztok premiešame s uvarenou ryžou vo veľkej miske. Necháme ryžu vychladnúť, pričom ju občas jemne premiešavame na uvoľnenie pary.


Príprava náplne:
Rybacie filety alebo morské plody narežeme na tenké pásiky. Zeleninu (uhorky, avokádo, mrkvu) nakrájame na dlhé, úzke prúžky.


Príprava Makisu:
Na bambusový valec na zvíjanie sushi položíme plastovú fóliu. To zabráni prilnutiu ryže na valec. Položíme list nori so stranou s textúrou hore.


Roztieranie ryže:
Vlhkými rukami rovnomerne rozotrieme ryžu na nori list. Ponecháme hornú časť nori bez ryže na zhrnutie.
Položíme pásiky rybieho mäsa a zeleninu na stred ryže. Môžeme pridať aj trochu wasabi podľa chuti.

Zvíjanie sushi:
Pomocou bambusového valca začneme zvíjať sushi. Stláčame ho pevne, ale opatrne, aby sme dosiahli kompaktný valček. Koniec nori potrieme vodou alebo octovým roztokom, aby sa spojil.


Krájanie sushi:
Ostrie noža namočíme do kyslej nálevky, aby sa zabránilo lepeniu ryže na nôž. Sushi krájame na malé kúsky, asi 2,5 cm široké.


Podávanie:
Sushi podávame s sojovou omáčkou, wasabi a kyslou zázvorovou prílohou (gari). Môžete si vytvoriť rôzne kombinácie z prísad podľa svojho vkusu.

Pri príprave sushi buďte trpezliví a precízni. Správna ryža a správny postup zvíjania sú kľúčové pre dosiahnutie autentického a chutného výsledku. Nezabudnite si užiť tento proces a zdieľanie sushi s priateľmi a rodinou!